מייסד המרכז

פרופסור משה היל ז"ל
(1930-1986)

משפחות רבות בישראל שמוצאן בדרום אפריקה, זוקפות לזכותו את עובדת עלייתן לארץ. משה החל לימודיו בדרום אפריקה והמשיך בארה"ב. את הדוקטורט בתכנון ערים ואזורים מאוניברסיטת פנסילבניה. עם עלותו לארץ, בשנת 1970 הוא ייסד בטכניון את תוכנית הלימודים הראשונה והיחידה בישראל לנושאי תכנון עירוני ואזורי. באותה עת, פרופ' היל ואת המרכז לחקר העיר והאזור - מרכז המחקר הראשון והמוביל בישראל לנושאים אלה. במשך שנים רבות הוא הנהיג הן את תכנית ההוראה למתכננים והן את המרכז לחקר העיר והאזור. בתוקף שני אלה, הייתה לו תרומה מכרעת לפיתוח מקצוע התכנון בישראל.

עיקר פרסומו הבינלאומי של פרופסור היל קשור בשיטה שפיתח להערכת תכניות אלטרנטיביות, הידועה בשם: Goals Achievement Matrix. שיטה זו משלבת שיקולים של יעילות כלכלית וצדק חברתי. היא מתייחסת לתועלות ועלויות, כמותיות ואיכותיות, ובוחנת אותן מנקודות הראות של כלל הקבוצות המשפיעות על התכנית ומושפעות ממנה, כולל קבוצות חסרות כוח פוליטי וכלכלי. ואזורים איכותיים כסוכני שינוי לקידום צדק חברתי, צמיחה כלכלית וערים ואזורים בני קיימא בישראל ובעולם כולו.

מצויד במוטיבציה אישית רבה לתרום לשיפור מדיניות התכנון העירוני והאזורי בישראל ובכך לתרום לחברה הישראלית, פרופ' היל הוביל מספר מחקרים חשובים בטכניון. הללו כללו גיבוש הנחיות לתכנון שירותי ציבור, הערכת פרויקט התחדשות עירונית - ספינת הדגל של ישראל, חידושים בעריכת מדיניות סביבתית, ועוד. פרופ' היל נהרג בתאונות דרכים בזמן ביקור אקדמי בדרום אפריקה בשנת 1986. גם לאחר לכתו, המוסדות האקדמיים ומאות הסטודנטים שעיצב וחינך ממשיכים את משימתו - להכשיר מתכנני ערים ואזורים איכותיים כסוכני שינוי לקידום צדק חברתי, צמיחה כלכלית וערים ואזורים בני קיימא בישראל ובעולם כולו.